Wartime Rations – Day Twenty-One

Long – long – blog tonight, so let’s get started.

Dinner tonight was leftovers – again!  This time, Haggis burger with roasted brussels sprouts and baked potato. For pudding, baked apple stuffed with honey and raisins.

brusselsshortbread

In honour of Burns Night yesterday, I tried to bake some shortbread – my first attempt in about 30 years.  Although they don’t look very pretty – next time I’ll use a pastry cutter! – they tasted good.  At least, the small portion I managed to rescue did. About three seconds after taking this picture, I knocked the plate on the floor. Let’s just say that if dogs can smile, mine had a grin from ear to ear, with shining eyes and a very waggy tail to match!

Although I could laugh it off, in wartime it wouldn’t have been nearly as funny.  Making the shortbread took up 1/10 of our fat allowance for the week. When resources were scarce, that would have been no laughing matter!

* * *

Moving on…

hshopAs promised, here –  for my husband’s colleagues who can’t believe I’m bringing in a grocery shopping for two at around $60 per week –  is my menu, shopping list and bill for this week’s rations. Please remember this isn’t absolutely everything I need for my weekly menu – I already have staples like flour/tea/treacle/sausagemeat etc. on my shelves and in the freezer.

Also, the bill has been adjusted to show the price of my actual rations allowances.  Some things – like bacon – I could only buy in a large packet so I had to remove the bacon allowed for this week and freeze the rest.

Main Course: Haggis Burger, Cheese Dumplings, Sausagemeat Loaf, Steak and Pot Pie, Steak and Pot Pie leftovers, Bacon Turnovers, Corned Beef Hash, Toad-In-The-Hole

Pudding: Breton pears, Padded pudding, Dark Gingerbread, Welsh cakes, Apple crumble, Pear crumble, Bread and Butter Pudding, Baked Apples.

SHOPPING LIST:

Rations (for two):

Bacon – 8ozs 226g:  $3

Meat –  1lb/455g: $3.96 (Stewing steak)

Milk – 12 pints/6.8 litres: $9.99

Cheese – 4ozs – 112g: $2.50

Butter/fats – 1 lb /455g : $3.49

Sugar – 8 ozs/224g: $0.44c (It should be 1lb between the two of us, but I’m still haven’t used up our first week’s sugar ration.)

Eggs – 8 (2 shell and 6 powdered) $1.86

Preserves: 4ozs/112g:  $1.00

Non rationed food:

Sausages: $2.50

Corned Beef: $4.83  (on points when available!)

Bread: $3.29

Potatoes: $3. 98

Carrots:$3.99

Beetroot: $1.72

Leeks: Not available – it’s wartime.

Apples: $3.98

Pears: $5

Strawberry Jam:$1

Red cabbage: $2.29

Onions: $2

TOTAL: (IF my maths is correct!) $60.82Cdn: $54.96US: $63.25 Australian: 33.36GBP

As I said, I do have some staples already on my shelves and veggies left over from last week, and when I figured out the price of my morning porridge, without milk it comes to 14c per portion.

So it is possible to eat a very healthy, filling diet on a budget  But if you’d like to read more about eating well and cheaply, please check out THIS website.  Jack Monroe is a 25 year-old single mother who found herself forced to feed herself and her child on 10GBP a week.  ($18.23Cdn:$16.48US: $18.96Australian)

Advertisements